Van Boening: World Champion
Van Boening
World Champion

World Pool Championship

April 6-10, 2022 Stadium MK, Milton Keynes

The World Pool Championship is played across 16 tables, with 128 players battling it out to be crowned World Champion. Tickets are on sale now from only £20 per session or £100 for the week!

Prize Fund


Winner $60,000

x 1

Runner-Up $30,000

x 1

Semi-Finalist $17,500

x 2

Quarter Finalists $10,000

x 4

Last 16 $6,000

x 8

Last 32 $3,000

x 16

Last 64 $1,500

x 32

Losers' Qualification $500

x 32

Seeded Players

Albin Ouschan
(AUSTRIA)
David Alcaide
(SPAIN)
Shane Van Boening
(USA)
Max Lechner
(AUSTRIA)
Aloysius Yapp
(SINGAPORE)
Naoyuki Oi
(JAPAN)
Ko Ping Chung
(CHINESE TAIPEI)
Joshua Filler
(GERMANY)
Eklent Kaçi
(ALBANIA)
Alexander Kazakis
(GREECE)
Chang Jung-Lin
(CHINESE TAIPEI)
Omar Al-Shaheen
(KUWAIT)
Ko Pin-Yi
(CHINESE TAIPEI)
Jayson Shaw
(GREAT BRITAIN)
Oliver Szolnoki
(HUNGARY)
Skyler Woodward
(USA)
Francisco Sanchez Ruiz
(SPAIN)
Denis Grabe
(ESTONIA)
Chang Yu-Lung
(CHINESE TAIPEI)
Mieszko Fortunski
(POLAND)
Dennis Orcollo
(PHILIPPINES)
Niels Feijen
(NETHERLANDS)
Mario He
(AUSTRIA)
Alex Pagulayan
(CANADA)
Marc Bijsterbosch
(NETHERLANDS)
John Morra
(CANADA)
Konrad Juszczyszyn
(POLAND)
Ralf Souquet
(GERMANY)
Sanjin Pehlivanović
(BOSNIA)
Mika Immonen
(FINLAND)
Wictor Zielinski
(POLAND)
Thorsten Hohmann
(GERMANY)
Tomasz Kaplan
(POLAND)
Tyler Styer
(USA)
Kelly Fisher
(GREAT BRITAIN)
Bader AlAwadhi
(KUWAIT)
Jonas Souto Comino
(SPAIN)
Hunter Lombardo 
(USA)
Marco Teutscher 
(NETHERLANDS)
Chris Reinhold
(USA)
Darren Appleton 
(GREAT BRITAIN)
Pijus Labutis 
(LITHUANIA)
Corey Deuel 
(USA)
Mickey Krause
(DENMARK)
Billy Thorpe 
(USA)
Daniel Schneider 
(SWITZERLAND)
Sharik Sayed
(SINGAPORE)
Michael Yednak
(USA)
Dimitris Loukatos
(GREECE)
Abdullah Alyousef
(QATAR)
Mateusz Sniegocki 
(POLAND)
Wojciech Szewczyk
(POLAND)
Robbie Capito
(HONG KONG)
 Michael Schneider
(SWITZERLAND)
Wu Kun Lin
(CHINESE TAIPEI)
Toh Lian Han
(HONG KONG)
Oscar Dominquez
(USA)
Bahram Lotfy
(DENMARK)
Nikos Ekonomopoulos
(GREECE)
Radoslaw Babica 
(POLAND)
Masato Yoshioka
(JAPAN)
Jan Van Lierop
(NETHERLANDS)
Shane Wolford
(USA)
Daniel Maciol
(POLAND)

Unseeded Players

Lo Hum Sum
(Hong Kong)
Benji Buckley
(Great Britain)
Waleed Majid
(Qatar)
Jani Uski
(Finland)
Dimitri Jungo
(Switzerland)
Roberto Bartol
(Poland)
Tobias Bongers
(Germany)
Chirs Melling
(Great Britain)
Mycherif Zine El Abidine
(Morocco)
Nicholas De Leon
(USA)
Veronika Ivanovskaia
(Germany)
JJ Faul
(South Africa)
Jakub Koniar
(Slovakia)
Vincent Halliday
(South Africa)
Hassan Shaaz Mohamed
(Maldives)
Daniele Correiri
(Italy)
Besar Spahiu
(Albania)
Ruben Bautista
(Mexico)
Petri Makkonen
(Finland)
Jeff Buckley
(USA)
Pia Filler
(Germany)
Elliott Sanderson
(Great Britain)
Amalia Matas
(Spain)
Sebastian Batkowski
(Poland)
Imran Majid
(Great Britain)
Adrian Prasad
(USA)
Mason Koch
(USA)
Ronald Regli
(Switzerland)
Casper Matikainen
(Finland)
Ana Gradisnik
(Slovenia)
Daniel Guttenberger
(Austria)
Mats Schjetne
(Norway)
Monica Webb
(USA)
Philip Stojanovic
(Croatia)
Justin Toye
(USA)
Marcel Price
(Great Britain)
Max Eberle
(USA)
Mohamed Shareef
(Maldives)
Moritz Neuhausen
(Germany)
Darryl Chia Soo Yew
(Malaysia)
Chetan Chhabra
(India)
Ko Pin Hang
(Chinese Taipei)
Bashar Hussein Abdulmajeed
(Qatar)
Ivan Meng Li
(Australia)
Ip Tung Pong
(Hong Kong)
April Larson
(USA)
Hsie Hchia Chen
(Chinese Taipei)
Dang Than H Kien
(Vietnam)
Ali Al Obaidli
(Qatar)
Quoc Hoang Dwong
(Vietnam)
Michal Gavinciak
(Czech Republic)
Roman Hybler
(Czech Republic)
Yukio Akagariyama
(Japan)
Eylul Kibaroglu
(Turkey)
So Shaw
(Iran)
Francesco Candela
(Italy)
Dino Nair
(South Africa)
Adam Smith
(Great Britain)
Matthew Edwards
(New Zealand)
Chris Alexander
(Great Britain)
Jorge Tinoco
(Portugal)
Kyle Akaloo
(South Africa)
Fabio Petroni
(Italy)
Jose Alberto Delgado
(Spain)
2021Albin Ouschan
Milton Keynes, England
2019Fedor Gorst
Doha, Qatar
2018Joshua Filler
Doha, Qatar
2017Carlo Biado
Doha, Qatar
2016Albin Ouschan
Doha, Qatar
2015Ko Pin-Yi
Doha, Qatar
2014Niels Feijen
Doha, Qatar
2013Thorsten Hohmann
Doha, Qatar
2012Darren Appleton
Doha, Qatar
2011Yukio Akakariyama
Doha, Qatar
2010Francisco Bustamante
Doha, Qatar
2007Daryl Peach
Quezon City, Philippines
2006Ronato Alcano
Pasay, Philippines
2005Wu Chia-ching
Kaohsiung, Taiwan
2004Alex Pagulayan
Taipei, Taiwan
2003Thorsten Hohmann
Cardiff, Wales
2002Earl Strickland
Cardiff, Wales
2001Mika Immonen
Cardiff, Wales
2000Chao Fong-pang
Cardiff, Wales
1999Nick Varner
Alicante, Spain
1999Efren Reyes
Cardiff, Wales
1998Takahashi Kunihiko
Taipei, Taiwan
1997Johnny Archer
Chicago, United States
1996Ralf Souquet
Borlänge, Sweden
1995Oliver Ortmann
Taipei, Taiwan
1994Okumura Takeshi
Chicago, United States
1993Chao Fong-pang
Königswinter, Germany
1992Johnny Archer
Taipei, Taiwan
1991Earl Strickland
Las Vegas, United States
1990Earl Strickland
Bergheim, Germany